Diagnostic and Interventional Radiology

Diagnostic and Interventional Radiology | 2014-08-01

Yükselen etki faktörü (impact factor),  Çoğalan makale gönderimi, Hızlı değerlendirme ve basım süreci 

Thomson Reuters tarafından önceki gün açıklanan değerlendirme raporuna göre Türk Radyoloji Dergisinin yayın organı Diagnostic and Interventional Radiology (www.dirjournal.org) dergimizin 2013 etki faktörü (impact factor) 2012 yılına %38 artış göstererek1.427 olmuştur. Bu sonuçla dergimiz ülkemizde yayınlanan  sağlık dergileri arasında birinciliğini korurken tüm bilimsel dergiler içinde ise 2. sırada yer almıştır.RADIOLOGY, NUCLEAR MEDICINE & MEDICAL IMAGING kategorisindeki 121 dergi içinde ise dergimiz geçen yıla göre 20 basamak tırmanarak 74. sırada yer almıştır.

2013 yılında dergimize 41 farklı ülkeden 421 makale (revizyonlarla birlikte toplam 547 makale) gönderilmiştir.  Makale gönderiminden son karara kadar geçen değerlendirme süresi ortalama 28 gün olup gönderilen makalelerin yaklaşık %20’si kabul edilmiştir. Kabul edilen makaleler 8-12 hafta içinde “ahead of print” şeklinde yayımlanmakta ve 4-6 ay içinde de basılmaktadır.

Gelen makale sayısındaki artış ve hızlı değerlendirme ve basım süreciyle birlikte artan etki faktörümüz dergimizin başarısının sürekliliğini ortaya koymaktadır. Bir zamanlar hayal olan bu sonucun elde edilmesinde emeği geçen yazar, hakem, yayın ekibi ve Editörler Kuruluna, desteğini hiç esirgemeden devam ettiren TRD yönetim kuruluna ve siz değerli okur ve meslektaşlarıma çok teşekkür ederim.

 

Nevzat Karabulut

Başeditör